FARBEN LEHRE 
Ponad 35 lat grania, 15 studyjnych albumów, setki piosenek na koncie. Niedawno wydali nową płytę "Na zdrowie" i w ostatni piątek wakacji zagrają na naszym Lyski Rock Festival III 🔥
Tak! Mowa oczywiście o Farben Lehre 🙂
Płocki zespół FARBEN LEHRE powstał we wrześniu 1986 roku, z inicjatywy ówczesnego studenta historii, wokalisty Wojtka Wojdy oraz perkusisty Marka Knapa. W pierwszym składzie znaleźli się również gitarzysta Robert Chabowski i basista Piotr Kokoszczyński. Do dnia dzisiejszego, przez historię kapeli przewinęło siłę łącznie ponad 20 muzyków. Najczęściej zmieniali się perkusiści. Aktualnie formacja występuje jako kwartet, a na koncertach w wersji akustycznej na scenie pojawia się skład siedmioosobowy.
Ostre, aczkolwiek przystępne dźwięki oraz garść szczerych słów stanowią próbę duchowego porozumienia się z drugim człowiekiem.🎸🎤🥁
Aktualny skład FARBEN LEHRE:
- Wojciech Wojda - wokal, teksty
- Konrad Wojda - gitara, wokal
- Filip Grodzicki - gitara basowa
- Gerard Klawe - perkusja
 
STRACHY NA LACHY 
Strachy Na Lachy to formacja powołana w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno, która zagrała na naszym festiwalu w zeszłym roku 🙂
Teraz po drugi zobaczycie Grabaża, ale w wydaniu Strachy Na Lachy 🔥
Strachy grają różne odmiany rocka.
Pod koniec 2003 roku ukazała się pierwsza płyta bandu, Strachy na Lachy. W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem „Piła Tango". Wiosną 2006 roku zapadła decyzja o podjęciu prac nad projektem „Kaczmarski" – zamierzeniem grupy była próba zmierzenia się z piosenkami, do których słowa napisał jeden z najsłynniejszych polskich bardów – Jacek Kaczmarski. Zimą 2006 roku szef lubińskiego CK Muza, Marek Zawadka, proponuje Grabażowi przygotowanie specjalnego programu koncertowego z piosenkami polskimi z lat 80tych. Tak powstał projekt „Zakazane piosenki".
Płyta „Autor" ukazała się w 2007r. i odniosła wielki sukces.
1 czerwca 2009 roku grupa rozpoczęła nagrywanie swojego piątego albumu, „Dodekafonia". Z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawiają się w piosence "Żyję w kraju" zespół był przekonany, że robi singla tylko do internetu. Utwór ochoczo podchwyciły stacje radiowe czyniąc go jednym z singli roku. Na Liście Przebojów Programu Trzeciego utwór został numerem 1.
11 stycznia 2013 na antenie radia Eska Rock miał premierę singiel „I can't get no gratisfaction". Był on zwiastunem szóstej płyty zespołu, która nosiła tytuł !To! i ukazała się 9 lutego 2013.
Na kolejne, premierowe piosenki grupy przyszło czekać blisko cztery lata. 29 września 2017 roku ukazał się szósty studyjny album „Przechodzień o wschodzie". Muzyka z tej płyty, klimatem nawiązuje do pierwszego wydawnictwa grupy.
W 2020 roku, w czasie pandemii, Grabaż napisał nowe piosenki, które składają się na najnowszy album Strachów „Piekło". Płytę wyprodukowali Sławek Pietrzak i Andrzej Izzy Izdebski. Album zmienił nieco dotychczasowe brzmienie zespołu. Dużo więcej jest na krążku brzmień elektronicznych i klawiszów niż gitar. Piekło pomagają promować dwa klipy wyreżyserowane przez Sławka Pietrzaka – „Niebotyczne niebowstąpienie" oraz „Zachmurzony w tobie". Premiera płyty odbyła się 1 października 2021 roku.
 
KULT 
Zespół grający rock alternatywny, powstał w lutym 1982 roku w Warszawie. Jego założycielami byli wokalista (a później także saksofonista) Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Obydwaj grali wcześniej w zespole Poland, jednym z pierwszych punkowych zespołów w Polsce. Pierwszy skład uzupełnili gitarzysta Tadeusz Bagan i perkusista Darek Gierszewski. Kult zadebiutował na scenie 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont.
Obecny skład Kultu: Kazik Staszewski, Wojciech Jabłoński, Piotr Morawiec, Ireneusz Wereński, Tomasz Goehs, Konrad Wantrych, Janusz Zdunek, Mariusz Godzina, Jarosław Ważny.
Muzyka Kultu ma swoje korzenie w punku i nowej fali, wykorzystuje też elementy rocka psychodelicznego, a nawet jazzu. Od początków istnienia grupa wyróżnia się charakterystycznym, rozpoznawalnym brzmieniem klawiszy i instrumentów dętych, a także głosem i genialnymi tekstami wokalisty Kazika Staszewskiego. Zespół zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek.
 
HUNTER 
Polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza thrash i heavy metalu. Powstał w 1985 roku w Szczytnie z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Pawła „Draka" Grzegorczyka oraz perkusisty Grzegorza „Brooza" Sławińskiego. Formacji przewodzi Grzegorczyk, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Jest autorem tekstów i głównym kompozytorem. Skład Huntera to także: gitarzysta Piotr „Pit" Kędzierzawski, skrzypek Michał „Jelonek" Jelonek (którego podziwialiśmy już na naszym festiwalu), basista Konrad „Saimon" Karchut oraz perkusiści Dariusz „Daray" Brzozowski i Arkadiusz „Letki" Letkiewicz.
Zespół dwukrotnie otrzymał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Był także wielokrotnie wyróżniony w plebiscytach branżowych czasopism Gitara i Bas, Teraz Rock i Magazyn Gitarzysta. W latach 2004–2009 byli gospodarzem festiwalu muzyki heavymetalowej Hunter Fest.
 

LYSKI ROCK FESTIVAL
44-295 Lyski, ul. Dworcowa 1a
Plac przy Urzędzie Gminy Lyski

Przydatne linki