LUXTORPEDA

Polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta "Litzy" Friedricha, znanego z zespołów: Acid DrinkersArka NoegoKazik na Żywo 2Tm2,3. Muzyk do współpracy zaprosił związanych z zespołem 2Tm2,3 gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz ówczesnego perkusistę Turbo i zespołu Armia Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław „Hans” Frencel, raper znany z duetu Pięć Dwa.

Debiutancki album formacji zatytułowany Luxtorpeda ukazał się 9 maja 2011 roku. W sesji nagraniowej wziął udział także Maciej Jahnz, który zarejestrował partie solowe gitary elektrycznej. Pod koniec 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad drugim albumem pt. Robaki, który ukazał się 9 maja 2012 roku. W dwóch teledyskach promujących płytę role fabularne odegrali sportowcy: drużyny rugby na wózkach Balian i Jokers („Hymn”) oraz zawodnicy mieszanych sztuk walki, m.in. Michał Materla („Wilki dwa”) .

Do tej pory, panowie wydali 4 albumy studyjne oraz 5 albumów koncertowych. Mocne, uderzające i świetnie skonstruowane połączenie rocka i rapu okazało się strzałem w dziesiątkę. Jak mówił Litza w wywiadzie dla „Rock Magazynu”: „Chciałem połączyć te dwa światy i można nazwać Luxtorpedę swoistym "porozumieniem ponad podziałami". Jedyna w swoim rodzaju mieszanka tych gatunków, czyli Luxtorpeda w najlepszej formie i jakości, zagości na scenie naszego festiwalu! Musicie tam być!

LYSKI ROCK FESTIVAL
44-295 Lyski, ul. Dworcowa 1a
Plac przy Urzędzie Gminy Lyski