LUXTORPEDA

Polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta "Litzy" Friedricha, znanego z zespołów: Acid DrinkersArka NoegoKazik na Żywo 2Tm2,3. Muzyk do współpracy zaprosił związanych z zespołem 2Tm2,3 gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz ówczesnego perkusistę Turbo i zespołu Armia Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław „Hans” Frencel, raper znany z duetu Pięć Dwa.

Debiutancki album formacji zatytułowany Luxtorpeda ukazał się 9 maja 2011 roku. W sesji nagraniowej wziął udział także Maciej Jahnz, który zarejestrował partie solowe gitary elektrycznej. Pod koniec 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad drugim albumem pt. Robaki, który ukazał się 9 maja 2012 roku. W dwóch teledyskach promujących płytę role fabularne odegrali sportowcy: drużyny rugby na wózkach Balian i Jokers („Hymn”) oraz zawodnicy mieszanych sztuk walki, m.in. Michał Materla („Wilki dwa”) .

Do tej pory, panowie wydali 4 albumy studyjne oraz 5 albumów koncertowych. Mocne, uderzające i świetnie skonstruowane połączenie rocka i rapu okazało się strzałem w dziesiątkę. Jak mówił Litza w wywiadzie dla „Rock Magazynu”: „Chciałem połączyć te dwa światy i można nazwać Luxtorpedę swoistym "porozumieniem ponad podziałami". Jedyna w swoim rodzaju mieszanka tych gatunków, czyli Luxtorpeda w najlepszej formie i jakości, zagości na scenie naszego festiwalu! Musicie tam być!

WILKI

Zespół został założony w 1991 roku przez Roberta Gawlińskiego. W początkowym okresie przez formację przewinęło się wielu warszawskich muzyków, m.in. Andrzej Zeńczewski, Piotr Kokosiński czy Robert Ochnio. Kiedy już wydawało się, że skład się skrystalizował i zespół postanowił wejść do studia, zmarł nagle basista zespołu, Adam Żwirski. Zmarłemu koledze Robert zadedykował jeden z utworów z płyty – „Son of the Blue Sky”. Z powodu śmierci muzyka w studio, debiutantów wsparła sekcja rytmiczna Surzyn i Ścierański. Ostatecznie skład zespołu ustalił się już po nagraniu płyty. Po ukazaniu się w maju 1992 płyty zatytułowanej Wilki, album okazał się bestsellerem, osiągając wynik ponad 220 000 sprzedanych egzemplarzy.

Zespół wydał 9 albumów studyjnych, z których ostatni, zatytułowany „26/26” ukazał się 11 maja 2018 roku. Dwupłytowe wydawnictwo jest wspaniałym przekrojem przez twórczość zespołu, jest skondensowaną, pełną emocji historią.

26 sierpnia zobaczycie i usłyszycie tę historię na żywo, podczas 2. edycji naszego festiwalu. Nie może Was zabraknąć – taka okazja nie zdarza się często.

Obecny skład zespołu:

Robert Gawliński – śpiewgitara (1991–1995, od 2001)

Beniamin Gawliński – gitara, instrumenty klawiszowe (od 2014)

Emanuel Gawliński – gitara basowa (od 2019)

Mikis Cupas – gitara (1991–1995, od 2001)

Maciej Gładysz – gitara (1991–1992, od 2011)

Adam Kram – perkusja (od 2019)

ŁYDKA GRUBASA

Łydka Grubasa to zespół, który ciężko jednoznacznie zakwalifikować. Muzycznie stanowi wypadkową wszelkich gatunków rockowych, wymieszanych często w karkołomnych konfiguracjach. Tekstowo to bieżąca publicystyka ubrana w humorystyczny, sarkastyczny, czasem dosadny tekst. Mieszanka ta gwarantuje mnóstwo gitarowej energii, bardzo pozytywną aurę płynącą ze sceny oraz dawkę śmiechu połączoną z refleksją.

Grupa powstała w 2002 roku i ma na koncie studyjne wydawnictwa - “Bąż Woa”, “Perpetuum Debile” i “O-dur C-ból”. Studyjne i sceniczne dokonania zagwarantowały grupie liczną rzeszę fanów, dziesiątki koncertów rocznie oraz setki tysięcy odtworzeń w serwisach streamingowych. Utwór „Rapapara” został odtworzony w serwisie YouTube niemal 30 milionów razy!

W 2020 roku światło dzienne ujrzał kolejny album - „Socjalibacja”. Traktuje on o wzajemnej relacji współczesnego Szaraczka i Mediów Społecznych. W 11 utworach pokazuje obraz tego sprzężenia, który jest dosadny, szczery,  miejscami przerysowany, ale zawsze skłaniający do dużo głębszej refleksji. Muzycznie melodyjny , przebojowy i bardzo energetyczny rock – metal został dozbrojony przeróżnymi gatunkami muzycznymi, od reggae po funk i od epickiego metalu po bossę.

Jak podkreślają sami członkowie zespołu, Łydka zawsze stara się grać i brzmieć jak najlepiej. Priorytetem jest też wzajemny szacunek oraz więź z Publicznością wyrażone tak, aby na ich koncercie każdy mógł poczuć się jego częścią i pełnym uczestnikiem. Bez barier, murów – po prostu rock’and’rollowo.

Kto nie miał jeszcze okazji zobaczyć Łydki Grubasa w akcji? Zapraszamy na nasz festiwal! Przekonacie się na własnej skórze jak bardzo energiczny, pozytywny i jednocześnie dający do myślenia przekaz popłynie z naszej sceny! Zjawcie się tłumnie pod sceną, 28 sierpnia w Lyskach, gdzie Łydka Grubasa otwierać będzie 2. edycję Lyski Rock Festival!

LYSKI ROCK FESTIVAL
44-295 Lyski, ul. Dworcowa 1a
Plac przy Urzędzie Gminy Lyski